• کاهش ارزش پولی و اشفتگی اقتصادی..؟!

  5638 پاسخ آغازکننده 🏅🏅🏅🏅🏅

  بنام حضرت "دادار" یگانه حی توانا
  با درود ارزوی تندرستی برای همه دوستان!
  این روزها فغان همه از گرانی های سرسام اور و بطور مشخص کاهش ارزش پول ملی به صدا درامده!
  بنظر شما چه عواملی باعث کاهش و یا بعبارتی بی ارزش شدن پول ملی شده؟
  کاهش ارزش پول ملی چه رابطه ی با تورم غیر قابل تحمل این روزها و گرانی های عجیب و غریب دارد؟
  و ایا اینکه چشم انداز روشنی درباره ثبات اقتصادی و ارامش در بازار می بینید؟
  از اینکه نقطه نظرات خودرا با ما و دیگر دوستان به اشتراک میگذارید صمیمانه سپاسگزارم (gol)

 • KAREN T.M 5638 پاسخ 🏅🏅🏅🏅🏅 1 ماه و 2 هفته قبل

  یکم )
  عوامل متعددی در کاهش ارزش پول ملی و اشفتگی اقتصادی و سردرگرمی مالی و معشیتی این روزها دخیل هستند!
  عوامل بیرونی و غیر بیرونی که البته عوامل غیر بیرونی یا داخلی تابعی از عوامل بیرونی هستند که متاسفانه با ندانم کاری سبب ساز و ایجاد کننده بستر عوامل داخلی شده اند.
  مهمترین عامل در این زمینه چاپ پول بدون پشتوانه بدلایل مختلف است !دلایلی مثل کسر بودجه بدلیل کاهش درامد ارزی بواسطه تحریم ها و بی انضباطی مالی و البته اختلاس ها و بی اخلاقی های مالی است.
  موج اول کاهش ارزش پول ملی از سال 97 با موج ورشکستگی موسسات مالی شروع شد که متاسفانه سرمایه های عمده مردمی که به امید دریافت سود و پوشش مشکلات زندگی اندوخته های خودرا در این موسسات سپرده گذاری کردن رقم خورد!وجوهی که عمدتا از کشور خارج صرف سرمایه گذاری هایی در بخش خدمات در کشورهای حوزه خلیج فارس /ترکیه /برخی کشورهای اسیا میانه و حتی اروپایی شد و دست دولت و مردم ازان کوتاه لذا دولت برای بازپرداخت اندوخته های مالباختگان که در حال تبدیل شدن به معضلی ضد امنیتی شده بود ناچار به چاپ رقمی حدود 30 هزار ملیارد تومان پول بدون پشتوانه شد تا توانست وجه مالبختگان این موسسات را پرداخت کند.
  این رویداد که همزمان با خروج امریکا تحت ذیاست جمهوری ترامپ از معاهده "برجام " بود سبب موج اول سونامی تورمی شد بطوریکه قیمت بسیاری از اقلام(بهتر از گفته شود همه اقلام) بین 2 تا 5 برابر افزایش یافت!
  موج دوم کاهش ارزش پول ملی مربوط به سال پایانی دولت قبل است که بدلیل تحریم ها و فریز شدن منابع حاصل از فروش نفت در کشورهای ثالث بدلیل تحریم امریکا و کمبود شدید منابع درامدی دولت برای پرداخت حقوق کارکنان خود و تامین برخی هزینه ها ماهیانه 2 هزار ملیارد تومان پول بدون پشتوانه چاپ که نتیجه ان تجدید گرانی و تورم و البته کاهش ارزش پول ملی و افزایش شدید قیمت انواع ارز شد.


طلوع تفسیر امید است «KAREN»


A frog in a well does not know the great ocean

 • KAREN T.M 5638 پاسخ 🏅🏅🏅🏅🏅 1 ماه و 2 هفته قبل

  دوم )
  یکی دیگر از عوامل مهم در کاهش ارزش پول ملی و البته تورم و تعطیلی کسب کارعا و صنایع کوچک و متوسط و افزایش شکاف طبقاتی تسهیلات سوخت شده بانک ها است که گفته میشود با توجه به ارزش امرزو حدود یک پنجم گردش مالی کل کشور در یک سال فقط تسهیلات سوخت شده به برخی افراد و موسسات خاص بدون وثاق لازم و رعایت نساب ها شده (حدود 1000نفر) به تازگی بانک مرکزی لیست وام های بیش از 100 ملیارد تومان را که بانک ها به برخی موسسات و اشخاص داد هاند ودربرابر ان وثیقه کافی نگرفته و یا اصلا وثیقه ی دریافت نشده منتشر شده در این لیست (پیوست) در برابر وثیقه برخی وام گیرندکان رقم صفر درج شده که به معنی ان است هیچ وثیقه ی دریافت نشده و نکته عجیب تر اینکه وام هایی بین 100 ملیارد تا 500 مایارد تومان به برخی داده شده که باز پرداخت ان 500 ماه یعنی 40 ساله بوده!!!


طلوع تفسیر امید است «KAREN»


طلوع تفسیر امید است «KAREN»


طلوع تفسیر امید است «KAREN»


طلوع تفسیر امید است «KAREN»

 • KAREN T.M 5638 پاسخ 🏅🏅🏅🏅🏅 1 ماه و 2 هفته قبل

  KAREN T.M : پیوست شماره دو

  توضیحات:در پیوست شماره دوم رقم صفر یعنی هیچ وثیقه ی دریافت نشده و فقط از وام گیرنده وثایقی در یافت شده که کمتر از وام پرداختی بوده!
  نکته قابل توجه 5 موسسه و شرکت وام گیرنده از شرکتهای زیر مجموعه بانک ورشکسته دی می بتشند که به تازگی اعلام شده در شرکت های زیر مجموعه این بانک رقمی بیش از 5 هزار ملیارد تومان اختلاس شده!رقم های تسهیلات پرداختی خود گویای همه چیز است!!


طلوع تفسیر امید است «KAREN»


A frog in a well does not know the great ocean

 • KAREN T.M 5638 پاسخ 🏅🏅🏅🏅🏅 1 ماه و 2 هفته قبل

  •爪卂丂ㄖㄩᗪ• ꧁H꧂ : اصل مبلغ پرداختی را زده همون مبلغ یعنی وامشون صفر درصد بوده؟

  درج صفر یعنی میزان وثیقه دریافتی درج رقم صفر یعنی هیچ ویثقه ی در قبال پرداخت این وام که 100 ملیارد به بالا هستند گرفته نشده فقط در دو مورد وثیقه گرفته شده (در پیوست 2) که از میزان وام پرداختی هم کمتر ه!!در ضمن بیشتر این وام ها باز پرداختشون 500 ماه استع!!یعنی 40 تا 42 سال!!تو دنیا همیچنین نوع بازپرداختی در نظام بانکی اصلا وجود نداره!!


طلوع تفسیر امید است «KAREN»

 • •爪卂丂ㄖㄩᗪ• ꧁H꧂ 2965 پاسخ 🏅🏅🏅🏅🏅 1 ماه و 2 هفته قبل

  KAREN T.M : درج صفر یعنی میزان وثیقه دریافتی درج رقم صفر یعنی هیچ ویثقه ی در قبال پرداخت این وام که 100 ملیارد به بالا هستند گرفته نشده فقط در دو مورد وثیقه گرفته شده (در پیوست 2) که از میزان وام پرداختی هم کمتر ه!!در ضمن بیشتر این وام ها باز پرداختشون 500 ماه استع!!یعنی 40 تا 42 سال!!تو دنیا همیچنین نوع بازپرداختی در نظام بانکی اصلا وجود نداره!!

  نه من منظورم دو رقمی هست که ب ابرن
  ستونهایاصل مبلغ پرداختی و ماندهاصل تسهیلات/بدهی جاری
  مگه این دوتا نباید متفاوت باشن؟


A frog in a well does not know the great ocean

 • KAREN T.M 5638 پاسخ 🏅🏅🏅🏅🏅 1 ماه و 2 هفته قبل

  •爪卂丂ㄖㄩᗪ• ꧁H꧂ : نه من منظورم دو رقمی هست که ب ابرن ستونهایاصل مبلغ پرداختی و ماندهاصل تسهیلات/بدهی جاری مگه این دوتا نباید متفاوت باشن؟

  این لیست 3 ستون داره ستون اول شامل مبلغ وام پرداختی ستون دوم مبلغ تسویه شده و ستون اخر میزان ویثقه دریافتی!
  این گزارش سر لیستش از پیوست دو هست طبق این گزارش که توسط بانک مرکزی 10 روز پیش منتشر شد درباره مبالغ وام های سنگینی که وثیقه ندارن و تسویه نشدن در این گزارش غیر از دو مورد پیوست دوم که بخشی ش تسویه شده هیجدوم از وام های دیگه حتی یک ریال هم تسویه نشده!!!اون رقم ی که میبنید معادل رقم تسهیلات در هر ستون یعنی هیچ رقمی تسویه نشده/ستون دوم مانده بدهی جاری تسهیلات تصویه نشده است!هیچکدوم از این وام ها تسویه نشده و با توجه به عدم دریافت وثقیه و مدت زمان ..سوخت شده هستن البته تو برخی مثل 5 شرکت وابسته به بانک دی اختلاس سوء استفاده محرض شده و بگیر بگیری توشون شروع شده!


طلوع تفسیر امید است «KAREN»

 • داود محمدیها 2598 پاسخ 🏅🏅🏅🏅🏅 1 ماه و 2 هفته قبل

  به نظرم علت بی ارزشی پول ملی ناتوانی در اداره مملکت است . وگر نه همه به اتفاق معتقدیم کشور ثروتمندی داریم با پشتبانه بسیار بالای منابع و امکانات استراتژیکی از موقعیت جغرافیایی گرفته تیا منابع زیر زمینی و رو زمینی و مردمانی نجیب و باهوش
  و تا این مسئولین با این سیستم سرکار باشند هرگز مردم ایران روز خوش نخواهند دید و هر لحظه منابعشان به تاراج خواهد رفت و فقیر و فقیرتر شده و بیشتر در باتلاق بدبختی گرفتار خواهند شد و تمام این مشکلات به گردن کسانی است که مصلحتشون در دفاع از این مسئولین و مشروعیت دادن به آنهاست . با مشارکت در انتخابات و اجتماعات و مناظرات و مباحثات و اظهار نظرات و .... که یقینا شریک ظلم مسئولین هستند و فردای قیامت حق الناس به گردنشونه

 • داود محمدیها 2598 پاسخ 🏅🏅🏅🏅🏅 1 ماه و 2 هفته قبل

  KAREN T.M : پیوست شماره یک

  شما تصور میکنید مسئولین رده بالا نمیدانند ؟؟؟؟ میدانن چون پشت پرده خودشون هستند . آیا نمیپرسید دلارهایی که مسئولین حماس و حزب الله و ... که فیلم سخنرانیهایشان موجود است از ایران میگیرند از کجا میاد ؟؟؟

 • KAREN T.M 5638 پاسخ 🏅🏅🏅🏅🏅 1 ماه و 2 هفته قبل

  داود محمدیها : به نظرم علت بی ارزشی پول ملی ناتوانی در اداره مملکت است . وگر نه همه به اتفاق معتقدیم کشور ثروتمندی داریم با پشتبانه بسیار بالای منابع و امکانات استراتژیکی از موقعیت جغرافیایی گرفته تیا منابع زیر زمینی و رو زمینی و مردمانی نجیب و باهوش و تا این مسئولین با این سیستم سرکار باشند هرگز مردم ایران روز خوش نخواهند دید و هر لحظه منابعشان به تاراج خواهد رفت و فقیر و فقیرتر شده و بیشتر در باتلاق بدبختی گرفتار خواهند شد و تمام این مشکلات به گردن کسانی است که مصلحتشون در دفاع از این مسئولین و مشروعیت دادن به آنهاست . با مشارکت در انتخابات و اجتماعات و مناظرات و مباحثات و اظهار نظرات و .... که یقینا شریک ظلم مسئولین هستند و فردای قیامت حق الناس به گردنشونه

  دوست گرامی همانطور که در ابتدای بحث اشاره شد ما به بررسی عوامل داخلی علت کاهش ارزش پول را مورد برسی و تجزیه و تحلیل قرار میدهیم از منظر علم اقتصاد و بشکل علمی و تحلیلی !


طلوع تفسیر امید است «KAREN»

 • داود محمدیها 2598 پاسخ 🏅🏅🏅🏅🏅 1 ماه و 2 هفته قبل

  KAREN T.M : دوست گرامی همانطور که در ابتدای بحث اشاره شد ما به بررسی عوامل داخلی علت کاهش ارزش پول را مورد برسی و تجزیه و تحلیل قرار میدهیم از منظر علم اقتصاد و بشکل علمی و تحلیلی !

  همه مشکلات اقتصادی از جمله بی ارزشی پول ملی زنجیر وار به همدیگر وابسته هستند که ریشه اش ناتوانی اداره مملکت است . فقط چاپ پول بدون پشوانه نیست بلکه خرج ارز از کشور . عدم سرمایه گذاری در کشور . عدم زیر ساختهای کشور از توسعه جاده ها و صنایع و برق و آب و مقاوم سازی و انتقال تکنولوژی و .... باعث بی ارزشی پول ملی است

 • داود محمدیها 2598 پاسخ 🏅🏅🏅🏅🏅 1 ماه و 2 هفته قبل

  KAREN T.M : دوست گرامی همانطور که در ابتدای بحث اشاره شد ما به بررسی عوامل داخلی علت کاهش ارزش پول را مورد برسی و تجزیه و تحلیل قرار میدهیم از منظر علم اقتصاد و بشکل علمی و تحلیلی !

  مثل اینه که شما بفرمایید علت سقوط به دره چرخ متصل به ماشین چیه ؟ وقتی کل ماشین داره سقوط میکنه تو دره همه عواملش از فرمان و چرخ و اتاق و مسافران و... دارن سقوط میکنن . بی ارزشی پول ملی مثل چرخ متصل به ماشین در مملکت است که مثل بیکار ی مثل گرانی مثل سن بالای ازدواج مثل ... نشاندهده سقوط است

 • KAREN T.M 5638 پاسخ 🏅🏅🏅🏅🏅 1 ماه و 2 هفته قبل

  داود محمدیها : مثل اینه که شما بفرمایید علت سقوط به دره چرخ متصل به ماشین چیه ؟ وقتی کل ماشین داره سقوط میکنه تو دره همه عواملش از فرمان و چرخ و اتاق و مسافران و... دارن سقوط میکنن . بی ارزشی پول ملی مثل چرخ متصل به ماشین در مملکت است که مثل بیکار ی مثل گرانی مثل سن بالای ازدواج مثل ... نشاندهده سقوط است

  دوست گرامی تمام این صحبتها رو من و همه از بر هستیم اگر از اول عرایض دقت کنید انجایی که گفته شد عوامل کاهش ارزش پول ملی دو عامل دارد عامل بیرونی و عامل غیر بیرونی یا داخلی هر چند عامل غیر بیرونی "تابعی" از عامل بیرونی است!!!!یعنی اینکه عوامل تاصیر گذر از متاثر هستند از عامل بیرونی لذا ما بزبان ساده وقابل فهم ولی علمی و متقن علت های داخلی کاهش ارزش پول و تورم را که تابعی از علت بیرونی است تجزیه و تحلیل میکنیم!!!وقتی صحبت از تحریم و کاهش درامد و ناچار چاپ پول بدون پشتوانه میکنیم!یا اختلاس و سوءمندیریت در موسسات مالی که سبب چاپ 30 هزار ملیارد شد .....نگاه ما علمی و اقتصادی است نع صحبتهای محاوره ی ....


طلوع تفسیر امید است «KAREN»

 • Roya Arya 134 پاسخ 🏅 1 ماه, 1 هفته

  خشت اول گر نهد معمارکج ...تاثریا میرود دیوار کج......باید کوبید از نوع ساخت جناب کارن ......
  عامل بیرونی نداریم ازداخلی داریم میخوریم .....
  وقتی اقای ...میگه اقتصاد مال خر است نتیجه اش بعد 43 سال میشه همین ....وقتی بانکدارای نمونه جهانیمون بدست خلخالی اعدام میشدند و تعداد نالایق سر کار هستند نتیجش میشه همین ....
  .چه تحریم باشیم چه نباشیم فرقی نداره ....
  مسوِلین دزی داریم که راس قدرت و سیاست هستن . بحث در مورد اینکه پول زیاد چاپ شده و وام بدونه ضامن داده شده هیچ توفیقی نداره چون پشت پرده خودشون میدونند چکار میکنند....

 • medstu97 .. 349 پاسخ 🏅🏅 1 ماه, 1 هفته

  عالی بود.
  قانون و نظارت تو کشور فقط واسه قشر ضعیف اجرا میشه همه دارن میبینن این همه فساد رو و کسی کاری نمیکنه، واسه ما هم فقط اعصاب خوردیش میمونه.


آغازی نیست پایانی نیست آنچه هست شور بی انتهای زندگیست.

 • KAREN T.M 5638 پاسخ 🏅🏅🏅🏅🏅 1 ماه, 1 هفته

  Roya Arya : خشت اول گر نهد معمارکج ...تاثریا میرود دیوار کج......باید کوبید از نوع ساخت جناب کارن ...... عامل بیرونی نداریم ازداخلی داریم میخوریم ..... وقتی اقای ...میگه اقتصاد مال خر است نتیجه اش بعد 43 سال میشه همین ....وقتی بانکدارای نمونه جهانیمون بدست خلخالی اعدام میشدند و تعداد نالایق سر کار هستند نتیجش میشه همین .... .چه تحریم باشیم چه نباشیم فرقی نداره .... مسوِلین دزی داریم که راس قدرت و سیاست هستن . بحث در مورد اینکه پول زیاد چاپ شده و وام بدونه ضامن داده شده هیچ توفیقی نداره چون پشت پرده خودشون میدونند چکار میکنند....

  بحث ما یک بحث اقتصادی است همه ما از شرایط کم اطلاع نیستیم (همانطور که در سطور پیشن اشاره شد) دربارع عوامل بیرونی اگر خاطرتان باشد اواخر سال گذشتی فردی که با هر خبری خاصی تاپیک میگذاشت دو تاپیک بارگزاری کرد یکی درباره بودجه سال 1401 و یکی خذف ارز ترجیحی و اوضاع اقتصادی سال اینده !که صاحب قلم در ان تحریر تقریر کرد( که همچنان در دسترس) بودجه سال اینده کشور هم تورم زا است و هم باعث رکورد چون غیر علمی است زیرا دولت عمده درامد خود را بر مبنای مالیات قرار داده انها در شرایطی که اقتصاد بدلیل کرونا دو سال خوابیده درامدهای نفتی هم جتی با لغو تحریم ها محقق نخواهد شد چون حداقل 2 سال زمان نیاز است تاهم میزان تولید نفت و همه بازار های سابق را بدست اورد و......در باره ارز ترجحی هم گفتم این حذف با توجه به گرانی های موجود محدود به 4 قلم نخواهد شدذ و باعث موج گرانی خواهد شد و در پیش بینی خود بیان کردم اوضاع بسبیار وخیم و اوج گرانی ها را از تیرماه سال اینده شاهد خواهیم بود حتی در پرانتز اوردم امیدوارم پیسش بینی من غلط از اب در اید!!!این پبیشبنی کف بینی نبود!!بل بر اساس یافته های اقتصادی و واقعیات موجود و تحلیل داده ها بود!!!همین چندروز پیش به دوستی هم عرض کردم اگر برجام پذیرفته شود و دولت امریکا 100 ملیارد دلار کمک بلا عوض هم به ما بدهد باز اقتصادر رو به احتضار ما سرپا نخواهد شد!
  در جستاری که در این بحث ارائه شد بصورت تئوریک و نقطه ی به موضوع کاهش ارزش پول پرداخته شده نع این و.....!
  این مثل که دلیل ان و است این است سیاسیت به مثابه ان است که " فردی زیر باران و هوای سرد رفته و با حالت وخیم با مرگ دست و پنجه نرم می کند و طیب به جای درمان نجات بیمار بدنبال مقصر ابتلا باشد بگوید چرا زیر باران و هوای نامناسب رفته"!!در این مرحله اولویت با نجات جان بیماراست!!
  وقتی سخن از موسسات مالی که 30 هزار ملیارد از کشور خارج کردن وصرف ساخت هتل کارینو ..در گرجستان ترکیه و دبی کردن و توان انرا ملت با تحمل بار تورمی ان که نتجه چاپ پول بدون پشتوانه در ان مقطع یکشبه قیمت یک قوطی رب گوجه از 5 هزار تومان به 30 هزار تومان بود و...
  یال تسیهلاتی که ضمن اثار تورمی سنگین به افرادی خاص که من دقیقا از صاحبان این شرکتها و روابط انها بی اطلاع نیستم داده و بازگشتی ندارن میشوند متوانست سرمایه درگردش بسیاری از کارخانه ها و کارگاه ها شود تا تعطیل نشوند باعث بیکاری که بیکاری یعنی فقر و فقر هم یعنی انواع ناهنجاری های اجتماعی!!
  تا قبل از خروج ترامپ در برجام یک /سوم کارگاها و کارخانه های کشور تعطیل شده بودذن که بعداز خروج از برجام و کرونا دیگر....
  اگر بصورت علمی ولی با زبان ساده از نحوه کاهش ارزش پول صحبت می کنیم یعنی دلیل عمده درجا زدن معشیتی یعنی تورم یعنی بیکاری و شکاف طبقاتی و نامنی اجتماعی!!


طلوع تفسیر امید است «KAREN»

 • داود محمدیها 2598 پاسخ 🏅🏅🏅🏅🏅 1 ماه, 1 هفته

  KAREN T.M : بحث ما یک بحث اقتصادی است همه ما از شرایط کم اطلاع نیستیم (همانطور که در سطور پیشن اشاره شد) دربارع عوامل بیرونی اگر خاطرتان باشد اواخر سال گذشتی فردی که با هر خبری خاصی تاپیک میگذاشت دو تاپیک بارگزاری کرد یکی درباره بودجه سال 1401 و یکی خذف ارز ترجیحی و اوضاع اقتصادی سال اینده !که صاحب قلم در ان تحریر تقریر کرد( که همچنان در دسترس) بودجه سال اینده کشور هم تورم زا است و هم باعث رکورد چون غیر علمی است زیرا دولت عمده درامد خود را بر مبنای مالیات قرار داده انها در شرایطی که اقتصاد بدلیل کرونا دو سال خوابیده درامدهای نفتی هم جتی با لغو تحریم ها محقق نخواهد شد چون حداقل 2 سال زمان نیاز است تاهم میزان تولید نفت و همه بازار های سابق را بدست اورد و......در باره ارز ترجحی هم گفتم این حذف با توجه به گرانی های موجود محدود به 4 قلم نخواهد شدذ و باعث موج گرانی خواهد شد و در پیش بینی خود بیان کردم اوضاع بسبیار وخیم و اوج گرانی ها را از تیرماه سال اینده شاهد خواهیم بود حتی در پرانتز اوردم امیدوارم پیسش بینی من غلط از اب در اید!!!این پبیشبنی کف بینی نبود!!بل بر اساس یافته های اقتصادی و واقعیات موجود و تحلیل داده ها بود!!!همین چندروز پیش به دوستی هم عرض کردم اگر برجام پذیرفته شود و دولت امریکا 100 ملیارد دلار کمک بلا عوض هم به ما بدهد باز اقتصادر رو به احتضار ما سرپا نخواهد شد! در جستاری که در این بحث ارائه شد بصورت تئوریک و نقطه ی به موضوع کاهش ارزش پول پرداخته شده نع این و.....! این مثل که دلیل ان و است این است سیاسیت به مثابه ان است که " فردی زیر باران و هوای سرد رفته و با حالت وخیم با مرگ دست و پنجه نرم می کند و طیب به جای درمان نجات بیمار بدنبال مقصر ابتلا باشد بگوید چرا زیر باران و هوای نامناسب رفته"!!در این مرحله اولویت با نجات جان بیماراست!! وقتی سخن از موسسات مالی که 30 هزار ملیارد از کشور خارج کردن وصرف ساخت هتل کارینو ..در گرجستان ترکیه و دبی کردن و توان انرا ملت با تحمل بار تورمی ان که نتجه چاپ پول بدون پشتوانه در ان مقطع یکشبه قیمت یک قوطی رب گوجه از 5 هزار تومان به 30 هزار تومان بود و... یال تسیهلاتی که ضمن اثار تورمی سنگین به افرادی خاص که من دقیقا از صاحبان این شرکتها و روابط انها بی اطلاع نیستم داده و بازگشتی ندارن میشوند متوانست سرمایه درگردش بسیاری از کارخانه ها و کارگاه ها شود تا تعطیل نشوند باعث بیکاری که بیکاری یعنی فقر و فقر هم یعنی انواع ناهنجاری های اجتماعی!! تا قبل از خروج ترامپ در برجام یک /سوم کارگاها و کارخانه های کشور تعطیل شده بودذن که بعداز خروج از برجام و کرونا دیگر.... اگر بصورت علمی ولی با زبان ساده از نحوه کاهش ارزش پول صحبت می کنیم یعنی دلیل عمده درجا زدن معشیتی یعنی تورم یعنی بیکاری و شکاف طبقاتی و نامنی اجتماعی!!

  همانطور که گفتم دلیل بی ارزشی پول ملی تنها چاپ بدون پشتوانه پول نیست و تنها خرمج ارز با اختلاس یا با کمک به حماس و لبنان نیست بلکه مجموعه ای از مدیریت غلط و سیستم غلط که برخی بواسطه اشتباهات قانون اساسی و برخی به واسطه دخالتهای ارگانها و اشخاص در وظایف همدیگر و برخی تعهدارجحتر از تخصصها ایجاد کرده است . و هیچ قدرتی هم قادر به اصلاح آن نیست مگر مردم از طریق رفراندوم . طوری کههیچ احدی نتواند وتو کند .یک مثال کوچک وقتی مردم رای به اجرای FATF بدهند دیگه هیچ احدی یا ارگانی قادر به مخالفت نخواهد شد .
  استاد کارن شما انتظارتون اینه که بالای 80 درصد علت بی ارزشی پول ملی را نگوییم فقط به کمتراز 20 درصد علت بی ارزشی پول را تفسیر کنیم که بله پول بدون پشتوانه چاپ شد لذا ارزش پول ملی اومد پایین و علل اصلی را نگوییم که ممکنه به مصلحت یه عده نباشد .هرچند چاپ پول هم بواسطه همین علل اصلی انجام شده است

 • استاد شیفو 13 پاسخ رهگذر 1 ماه, 1 هفته

  وقتی جی دی پی سیر نزولی داشته باشه نسبت به افزایش تورم
  طبیعیه راه حل
  افزایش تولید و بهره وری داخلی و بالا بردن تولید ناخالص هست
  در ایران باید
  به سمت افزایش تولید
  افزایش بهره وری از محصولات پتروشیمی باشیم
  و یا به سمت صادرات محصولاتی بریم که ارزش افزوده خوبی دارن
  مثل دانش بنیان الکترونیکی و صنعتی و ...

  برای اینکه تورم و خلق نقدینگی کاهش پیدا کنه باید تولید افزایش پیدا کنه
  تولید بخاد رشد کنه باید بنگاه ها ایجاد بشه و سهل بشه مسیرش
  یکی از علل تسهیل مجوز ها همینه

 • KAREN T.M 5638 پاسخ 🏅🏅🏅🏅🏅 1 ماه, 1 هفته

  پی نویس :
  یکی از معضلات سیستم اقتصادی که تاثیر بسیار منفی بر نظام بانکی گذارده ودر رشد کاهش ارزش پول ملی تاثیر گذار بوده اتای تسهیلات بانکی به افراد خاص و بعضا شرکت های سوری بدون ویثقه و ضمانت مناسب برای برگشت این تسهیلات که رقم نجومی بوده و عمدتا سوخت شده به جای اینکه در اختیار تولید کننده و صنعتگر قرار داده شود یا صرف سرمایه گذاری شخصی در خارج از کشور شده یا صرفا حوزه های دلالی و خدماتی و ملک و طلا و ارز شده که باعث اشفتگی اقتصاد تعطیلی موسسات و بنکاه های تولیدی و شکاف طبقاتی از سویی و از سوی دیگر باعث "زیان انباشته بانک ها شده" توری که بسیاری از بانک های کشور زیان انباشته انها از سرمایه انها بیشتر بوده که طبق قانون تجارت این بانک ها ورشکسته هستند (که البته کم نیستند)


طلوع تفسیر امید است «KAREN»

 • داود محمدیها 2598 پاسخ 🏅🏅🏅🏅🏅 1 ماه, 1 هفته

  KAREN T.M : پی نویس : یکی از معضلات سیستم اقتصادی که تاثیر بسیار منفی بر نظام بانکی گذارده ودر رشد کاهش ارزش پول ملی تاثیر گذار بوده اتای تسهیلات بانکی به افراد خاص و بعضا شرکت های سوری بدون ویثقه و ضمانت مناسب برای برگشت این تسهیلات که رقم نجومی بوده و عمدتا سوخت شده به جای اینکه در اختیار تولید کننده و صنعتگر قرار داده شود یا صرف سرمایه گذاری شخصی در خارج از کشور شده یا صرفا حوزه های دلالی و خدماتی و ملک و طلا و ارز شده که باعث اشفتگی اقتصاد تعطیلی موسسات و بنکاه های تولیدی و شکاف طبقاتی از سویی و از سوی دیگر باعث "زیان انباشته بانک ها شده" توری که بسیاری از بانک های کشور زیان انباشته انها از سرمایه انها بیشتر بوده که طبق قانون تجارت این بانک ها ورشکسته هستند (که البته کم نیستند)

  به امیر کبیر گفتند چرا در دوره تو دزدی نشد گفت چون خودم دزد نبودم .

 • KAREN T.M 5638 پاسخ 🏅🏅🏅🏅🏅 1 ماه, 1 هفته

  پی نویس 2:
  روز گذشته گزارش تکان دهنده ی از میزان زیان انباشته بانک ها منتشر شد که رقم ان 320 هزار ملیارد تومان معادل نیمی از بدهی دولت است!!!بدین ترتیب طبق قانون تجارت بسیاری از بانک های کشور ورشکسته محسوب میشوند!


طلوع تفسیر امید است «KAREN»

 • Mamad SPX 217 پاسخ 🏅 1 ماه, 1 هفته

  نمیشه کاریش کرد داش غصه نخور . به همه جا و همه چی نفوذ کردن. حتی نمیشه چیزی هم گفت.منظورم به اون نفر اول ... اختاپوس ...

 • داود محمدیها 2598 پاسخ 🏅🏅🏅🏅🏅 1 ماه, 1 هفته

  Mamad SPX : نمیشه کاریش کرد داش غصه نخور . به همه جا و همه چی نفوذ کردن. حتی نمیشه چیزی هم گفت.منظورم به اون نفر اول ... اختاپوس ...

  تنها راهش آگاه کردن مردم و عدم مشارکت در مشروعیت دادن به مسئولین و درخواست رفراندوم برای اصلاحات اساسی . . حالا کی این عده اقلیت آگاه شوند مونده به تلاش دوستانی مثل استاد کارن و آقا امیر قاسمی و شما و بنده و .....

 • Mamad SPX 217 پاسخ 🏅 1 ماه

  داود محمدیها : تنها راهش آگاه کردن مردم و عدم مشارکت در مشروعیت دادن به مسئولین و درخواست رفراندوم برای اصلاحات اساسی . . حالا کی این عده اقلیت آگاه شوند مونده به تلاش دوستانی مثل استاد کارن و آقا امیر قاسمی و شما و بنده و .....

  درد هممون یکیه