اصفهان نصف جهان

(Isfahan )

Anoosh .

7 ماه پیش و 3 هفته قبل

مسجد تاریخی سید ( مسجد سید )
یکی از مساجد اصلی شهر اصفهان است که در سده سیزده هجری به دستور محمد شاه قاجار و توسط سید محمدباقر شفتی بیدآبادی در مساحت هشت هزار و هفتاد و پنج متر متر مربع در محل بید آباد این شهر ساخته شد. این مسجد دارای چهار در اصلی، دو چهل‌ستون، دو شبستان بزرگ، یک گنبد، سه ایوان و بیش از چهل و پنج حجره است، اما مناره ندارد همچنین درون شبستان‌های آن نیز کاشی کاری نشده‌است. تزئینات نمای خارجی سردر اصلی مسجد سید که در ضلع شمالی آن واقع شده و مدخل و راهروهای طرفین آن همچنان ناتمام مانده بود، در سال هزار و سیصد و سی چهار هجری قمری کاشی‌کاری شده است. کتیبه‌های نمای خارجی سردر به خط ثلث سفید و زردرنگ به زمینه کاشی لاجوردی شامل سوره های قدر، کوثر جمعه، آیةالکرسی و بعضی از آیات سوره یس است.
اصفهان.مسجد تاربخی سید

مسجد تاریخی علی در اصفهان در خیابان هارونیه و در مجاورت "مقبره‌ هارون ولایت " بنا شده است. مسجدی بسیار زیبا و دلباز که هر نمازگزاری علاوه بر عبادت در آن محو زیبایی‌هایش می‌شود. سردر مسجد کتیبه‌ای وجود دارد که حاکی از ساخت بنا در سال نهصد و بیست و نه هجری قمری است، نخستین بانی مسجد دقیقا معلوم نیست چه کسی بوده و در منابع مختلف از سلطان سنجر یا به علی شاه فرزند تکش سلطان خوارزم و همچنین محمود بن محمد ملکشاه نام برده شده است. مسجد چهار ایوانه و حوضی پر از آب در وسط حیاط قرار دارد. در ایوان غربی درگاه مسجد و سه ضلع دیگر ایوان‌ها وجود دارند. ایوان جنوبی از سایر ایوان‌ها گسترده‌تر است. براساس اصول غالب مساجد چهار ایوانه، گنبدخانه مسجد در پس آن واقع شده است. شبستان زمستانی مسـجد در گوشه جنوب شرقی جای گرفته است و این شبستان زمستانی و همچنین شبستان اصلی که در زیر گنبـد مسـجد جای گرفته است، پائین‌تر از سطح مسجد هستند و ارتباط آن‌ها با حیاط از طریق پله‌هاست. از تزئینات مسجد علی می‌توان از قطار بندی‌های گچی آن نام برد. گنبد مسجد گنبدی آجری است اما داخل آن با مقرنس‌های گچی زینت یافته است. کتیبه‌ای به خط ثلث با گچبری طلائی رنگ دور تا دور گنبدخانه وجود دارد کـه حاوی دوازده آیه ابتدای سوره مبارکه اسری است. از دیگر کتیبه‌ها، کتیبه سردر مسجد بوده که آن نـیز بـه خط ثلث و حنائی رنگ بر زمینه لاجورد است
[ادامه...]

Anoosh .

9 ماه پیش و 2 هفته قبل
 • نام گزاری مسجد جامع اصفهان
جامع در لغت به معنای پیوستن اجزا و گرد آمدن است. ترکیب دو واژه مسجد و جا
 • نام گزاری مسجد جامع اصفهان
  جامع در لغت به معنای پیوستن اجزا و گرد آمدن است. ترکیب دو واژه مسجد و جامع به صورت «المسجد الجامع» یعنی مسجدی که برای برگزاری نماز و به ویژه نماز جمعه در نظر گرفته شده ‌است. که به همین دلیل مسجد جمعه هم نامیده می شود.

  در زمان های گذشته این مسجد را به مسجد عتیق می شناختند.

  و برخی ها امروزه آن را به عنوان مسجد جامع عتیق می شناسند و از دیرینه این مسجد کهن ایران یاد می کنند.

  معماری مسجد جامع اصفهان
  مسجد جامع اصفهان با نقشه چهار ایوانی بنا شده و از آنجا که ابداعات هنری و معماری ۱۵ قرن دوران اسلامی را در خود گرد آورده است، یکی از بهترین آثاری به ‌شمار می‌ رود که در دنیای امروز شهرت دارد. با توجه به منابع و مآخذ مختلف این نکته مشخص می‌ شود که مسجد جامع در طول زمان به سبب آتش ‌سوزی و جنگ‌ های متعدد و ناآرامی ‌های دوران مختلف آسیب فراوان دیده و بازسازی و مرمت شده است. مسجد دارای ورودی ‌های متعدد است که هر یک فضای مسجد را به بخش ‌هایی از بافت پیرامون آن مربوط می‌ کند.

  گذرها و معابر گرداگرد مسجد بیانگر ارتباط گسترده ‌ای است که مسجد با بافت قدیم شهر دارد. چهار ایوان اطراف میدان شاخصه شیوه مسجد سازی ایرانیان است که پس از احداث آن در سایر مساجد نیز رواج یافته است. این ایوان ‌ها که به نام ‌های صفه
  [ادامه...]

  Anoosh .

  9 ماه پیش و 2 هفته قبل
 • مسجد جامع اصفهان
یکی از بناهای تاریخی شهر اصفهان است که قدمت آن به قرن دوم هجری قمری باز می‌گردد. ا
 • مسجد جامع اصفهان
  یکی از بناهای تاریخی شهر اصفهان است که قدمت آن به قرن دوم هجری قمری باز می‌گردد. این مسجد در سال ۱۵۶ هجری قمری/۷۷۷ میلادی ساخته شد؛ مسجدی که کوچک و متناسب با جمعیت شهر اصفهان ساخته شده ‌بود و باعث رشد شهرنشینی اصفهان شد. در سال ۲۲۶ ه‍.ق/۸۴۶ م و به فرمان خلیفه المعتصم عباسی، مسجد پیشین تخریب گشت و بنایی ستون‌ دار به همراه سقفی چوبی، الگو گرفته از مسجد سامرا ساخته شد که هم‌ اکنون هم قسمتی از ستون ‌ها و دیوارهای آن باقی مانده ‌است. اما مهم ‌ترین تغییر مسجد در دوران سلجوقی صورت گرفت چرا که از الگوی «مسجد عربی» فاصله گرفت و با ساخت چهار ایوان در ضلع ‌های شمالی، جنوبی، شرقی و غربی، سبکی جدید پدیدآورد که به «مسجد ایرانی» معروف شد. در قرون بعد و در طی دوره ‌های ایلخانی، مظفری، تیموری، صفوی و قاجار نیز این مسجد شاهد تغییرات مهمی بود. در ماه ربیع‌ الاول سال ۵۱۵ ه‍.ق این مسجد توسط اسماعیلیان به آتش کشیده ‌شد اما در دوران بعد دوباره ترمیم شد.

  من چگونه ستایش کنم آن چشمه را که نیست؟
  من چگونه نوازش کنم این تشنه را که هست؟
  من چگونه بگویم که این خزان زیباترین بهار؟
  من چگونه بخوانم سرود فتح
  من چگونه بخواهم که مهر باشد ای مرگ مهربان
  زیباترین بهار در این شهر
  زیباترین خزانست
  من چگونه بر این سنگفرش سخت
  با چه گونه گیاهی نظر کنم
  با چگونه رفیقی سفر کنم
  من چگونه ستایش کنم این زنده را که مرد؟
  من چگونه نوازش کنم آن مرده را که زیست؟
  پرنده‌ها به تماشای بادها رفتند
  شکوفه‌ها به تماشای آب‌های سپید
  زمین عریان مانده‌ست و باغ‌های گمان
  یاد مهر تو ای مهربان‌تر از خورشید
  م. آزاد (محمود مشرف تهرانی)
  عکس از اینستاگرام استاد داریوش فردی پور

  ظل الشیطان

  هنگامی که شما تصاویری از اصفهان قدیم را مشاهده می کنید(عکسهای هولستر،حدودصدسال قبل)ناخودآگاه ازخودچنین سوالی می کنید که آیا واقعا این بناها روزی دراصفهان وجود داشته اند؟پس از کمی درنگ متوجه می شوید که آری،تمامی این آثار تا یک قرن پیش زینت بخش اصفهان بوده اند،که با تیشه ی ظلم وتبر جهالت ،توسط ظل السلطان ،حاکم سفاک اصفهان در دوره ی ناصری با خاک یکسان گردیدند.ظل السلطان که مردم اصفهان اورا ظل الشیطان لقب داده بودند،به سه دلیل ابلهانه این جنایت فرهنگی را مرتکب شد. اول انکه با تخریب این آثار بتواندتااندازه ای از زیبایی های اصفهان بکاهد وبه این وسیله شهررا از چشم رغبای سیاسی اش که به حکومت اصفهان چشم دوخته بودند ،بیندازد، دومین دلیلش این بود که بااین کار دردل مردم رعب و وحشت ایجاد کند ،وچنین وانمود کند که آنقدر مقتدر است که می توتند کاخ های شاه عباس راویران کند، چه رسد به خانه های مردم عادی. عامل سوم نیزسوء استفاده ازمصالح ومواد موجود حاصل ازتخریب آن بناهای با شکوه بود. ظل السلطان نزدیک به چهل کاخ و باغ بازمانده از دوران صفوی را ویران کرد که شماری از آن ها عبارتند از: آینه خانه (درزاویه ی شمال شرقی ساحل پل خواجو)،عمارت هشت ضلعی نمکدان(نزدیک کاخ آینه خانه)،کاخ سرپوشیده ،کاخ کم نظیر وزیبای هفت دست(محل کنونی کارخانه ریسندگی وطن)، باغ و کاخ سعادت آباد ، کاخ بهشت
  [ادامه...]

  کاخ چهل ستون
  یکی از معروف‌ترین مکان های دیدنی اصفهان است.
  فرصت بازدید از کاخ چهلستون اصفهان که روزگاری شاهان مختلف در آن قدم می‌گذاشتند و به امور مملکتی رسیدگی می‌کردند، چیزی است که بسیار کم اتفاق می‌افتد.
  کاخ چهلستون نمونه‌ای ناب و بی‌نظیر از هنر والای ایرانی را در حد اعلای خود به نمایش می‌گذارد و در میان کاخ های تاریخی اصفهان به نوعی برترین است.
  باغ چهلستون، نمونه‌ای عالی از باغ‌های معروف ایرانی است و جزوی از میراث جهانی یونسکو محسوب می‌شود.
  اگر به نقاشی، نگارگری و آینه‌کاری علاقه‌مند هستید، کاخ چهلستون مکانی فوق العاده برای شماست.
  موزه چهلستون گنجینه‌ای از نسخ خطی
  مربوط به قرن چهارم هجری قمری، نگارگری، آثار مربوط به دوره صفویه و... را در خود دارد.

  معماری منارجنبان اصفهان

  مجموعه منارجنبان دارای چند بخش است:

  مناره‌ها: مناره‌ها مهم‌ترین بخش مجموعه هستند. هر مناره‌ دارای ۹ متر عرض و ۱۷ متر ارتفاع است. در تزیین آن‌ها از کاشی‌های کثیرالاضلاع فیروزه‌ای رنگ و کاشی‌های لاجوردی ستاره چهار پر استفاده کرده‌اند. ویژگی‌ منحصر‌به‌فرد این مناره‌ها، حرکت یکی از آن‌ها در پی تکان دادن مناره اولی است. 

  ایوان: ایوان مجموعه میزبان قبر شیخ امیرعبدالله است و ۱۰ متر از سطح زمین ارتفاع دارد. در ساخت ایوان از آجر استفاده کرده‌اند و برای تزیین آن، کاشی‌ها و نقاشی‌هایی درون گنبد کار شده‌اند. در نزدیکی ایوان چند سنگ قبر سفید دیده می‌شود که به‌نظر می‌رسد بازمانده‌هایی هستند از قبرستان قدیمی که بنا روی آن ساخته شده است. با پلکانی مارپیچ می‌توان از ایوان به پشت بام و مناره‌های مجموعه دسترسی داشت که البته استفاده از آن برای بازدیدکنندگان ممنوع است.

   چله‌خانه: دو اتاقک در مجموعه قرار دارند که از آن‌ها با عنوان چله‌خانه یاد می‌شود. چله‌خانه‌ها محل چله‌نشینی عرفا بوده است. عارفان و زاهدان با اقامت ۴۰ روزه در این فضای ساده، ضمن کشیدن ریاضت با خدای خود خلوت می‌کردند.

  منارجنبان ، رقص معماری ایلخانی
  منارجنبان اصفهان|یکی از عجایبِ مناطق دیدنی اصفهان

  منارجنبان اصفهان را می‌توان در لیست عجایب جاهای دیدنی اصفهان قرار دارد. بنای شگفت انگیزی که شکلی ساده دارد اما ویژگی خاص آن این است که در جای تکان می‌خورد! این اثر که در فهرست آثار ملی ایران قرار دارد محل دفن عارفی به نام «عمو عبدالله کارلادانی» است

  ای باد مشک ریز چو امواج زنده رود
  از من به سرزمین سپاهان رسان درود

  آنجا که شاهکار هنرها و ذوق ها
  پیوند گشته اند به هم همچو تار و پود

  آن سرزمین که همچو بهشت از هوای آن
  ریزد صفا خرمی و نغمه وسرود

  •  محمد  علی : خدایش بیامرزاد

   10 ماه پیش

  مدیران گروه
  ادامه... اعضاء گروه
  • vorojak ....
  • وحید وحید
  • Anoosh .
  کاربران فعال